#Наукапросто на Вечорі Мистецтва і Науки

Напередодні Дня святого Миколая Київський національний університет імені Тараса Шевченка організував тепле та велелюдне свято – Вечір Мистецтва й Науки, – аби унаочнити синергію цих двох форм пізнання світу. На свято завітали державні та громадські діячі, представники дипломатичного корпусу, науковці, творча інтелігенція, журналісти.

Організатори події як володарі часу зуміли перенести гостей у минуле на 105 років, коли вперше в Червоному корпусі Університету було виконано «Щедрик», а також привідкрити майбутнє за допомогою виставки #НаукаПросто – унікального артпроєкту, який покликаний познайомити з визначними науковими розробками університетських дослідників, що відповідають баченням завтрашнього дня.

Розпочався Вечір з виконання найвідомішої в світі української пісні  – «Щедрика», який разом заспівали народна хорова капела «Дніпро» на чолі з художньою керівницею Іриною Душейко та представники і представниці дипломатичного корпусу в Україні: пані Надзвичайний і Повноважний Посол Чорногорії в Україні Драгіца Понорац; очільниця Міжнародного жіночого клубу, дружина Надзвичайного і Повноважного посла ПАР в Україні Крістіна Ґрюневальд; дружина Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Польща в Україні Моніка Капа–Ціхоцька; президентка Клубу Дружин Послів в Україні, дружина генерального секретаря ГУАМ Шафаг Оружова; Голова Офісу Ради Європи в Україні Стен Ньорлов; представник іноземного дипломатичного корпусу в Україні Дірк Фоллет. Вони вивчали пісню в межах курсу «Українська мова для дипломатів», розробленого Підготовчим відділенням та ННІ філології КНУ. Народний колектив із дипломатами спільним виконанням підтвердили: «Щедрик» – загальносвітове надбання! Після блискучого співу довго не стихали оплески.

«Не варто жалкувати оплесків, це була велика насолода слухати «Щедрик» у такому виконанні», – наголосив ректор Володимир Бугров. Він подякував гостям і друзям Університету за співпричетність, сміливість і любов до України, а керівнику капели Ірині Душейко – за старання і злагоджений спів.

Подякувала за можливість взяти участь у святі й пані Посол Чорногорії в Україні. «Наші країни розташовані далеко, але ми дуже близькі. Коли приїжджаєш до якоїсь країни, насамперед вбираєш її мову. Ми любимо Україну та її мову!», – зауважила пані Драгіца Понорац.

За участь у репетиціях та святі представникам та представницям іноземного дипломатичного корпусу в Україні подякувала й проректорка з міжнародного співробітництва Ксенія Смирнова, запрошуючи й на майбутні урочистості до Шевченкового Університету.

Далі музично-мистецька частина заходу змінилася представленням візуальних творів, які органічно вплетені в науковий дискурс, адже відображають найважливіші дослідження та розробки науковців Університету. На святі презентували інноваційний артпроєкт #НаукаПросто. Експонати виставки опрацьовані в стилі наукАРТ. Проєкт реалізувався з ініціативи проректорки з наукової роботи Ганни Толстанової разом із Науково-дослідною частиною та ННІ журналістики КНУ, артдиректор – Олексій Ситник. Наукові досягнення вчених КНУ вже сьогодні змінюють світ, впливають на життя людей і покращують його якість. Як зазначив Данило Філоненко, модератор вечора: «Дуже складно пояснювати щось широкій аудиторії без сенсацій. Тож ми спробували втілити проєкт, який зможе зацікавити кожного».

Другою частиною вечора була панельна дискусія про науку в Україні та в Київському університеті зокрема. Обговорювали нагальні питання розвитку й популяризації науки.

Артдиректор проєкту #НаукаПросто Олексій Ситник, відповідаючи на питання, чи можлива синергія науки та мистецтва, зауважив: «Мистецтво – дуже цікава річ, яка робить складні речі доступними на мультикультурному, мультинаціональному, мультилінгвальному рівнях. Наука може бути трішки незрозумілою, коли глибоко занурюємося в технології. Але науковими здобутками має пишатися держава і суспільство. Ми маємо робити науку модною! Саме через наш проєкт ми намагаємося достукатися до найперспективнішої нашої аудиторії – молоді, яка продовжить розвиток науки в Україні та світі».

Ігор Комаров, директор Інституту високих технологій КНУ, всесвітньовідомий хімік, один із 100 найвпливовіших українців за версією тижневика «ФОКУС» впевнений, що говорити про науку людям без фахових знань важливо, головне, як це зробити. «Універсально зрозумілою мовою є мистецтво, адже воно доступне всім. Не забуваймо, що і Нобелівську премію вручають не тільки фізикам, хімікам, а й за мистецтво! Наприклад, у 1965 році Роберту Вудворду було вручено Нобелівську премію за видатний внесок у мистецтво органічного синтезу. Саме за те, що він зумів майстерно донести складні наукові речі», – акцентував Ігор Комаров.

Відповідаючи на питання, чому люди простіше вірять забобонам, ніж науковим фактам, психолог Ілля Ягіяєв наголосив: «Люди все ж довіряють науці, інакше ми б із вами не сиділи тут, не користувалися б тими приладами, що маємо. Але сьогоднішній цивілізації необхідно подолати механізми ухвалення рішень, які були ефективними колись, але наразі вже не працюють. Потрібно, щоб люди відчували довіру до наукових інституцій. Необхідно, аби люди відчували цінність науки, мали доступ до того, що їх цікавить, бути в полі популяризації науки».

«Популяризація науки має виконувати роль трансляції інформації з наукової мови мовою суспільства, мовою медіа. Важливість популяризації науки через мистецтво – в тому, щоб показати людям, які з тих чи інших причин вважають науку чимось далеким, що це цікаво й близько. Наука – в усьому, що нас оточує. Бути науковцем – це бути на вістрі всього найкращого, що є у світі. Проєктів із популяризації має бути багато, тож вітаю науково-популярну ініціативу #НаукаПросто!», – зазначила Ольга Маслова, біологиня, популяризаторка науки, блогер, ведуча програми на Громадському радіо «Наука як по маслу».Ректор Володимир Бугров подякував усім ідейним натхненникам та авторам візуальної реалізації артпроєкту #НаукаПросто. Він також розповів, що робить Університет для розвитку науки в Україні та світі. Володимир Анатолійович наголосив: «Внеском у поступ науки стане й цей прекрасний вечір, який надихне на нові звершення близьких за духом і цілями людей. Університетська спільнота запрошує всіх небайдужих до спільного втілення творчих і наукових задумів».